19 sierpnia 2014 roku, planowo o godz. 3:15:00 czasu UTC czyli o 5:15:00 czasu polskiego (środkowoeuropejskiego CET) chińska rakieta Long March-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego satelitę naukowego BRITE-PL "Heweliusz". Rakieta Long March-4B została wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin. Za start rakiety odpowiadał główny organizator chińskiego programu kosmicznego China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Polski satelita BRITE-PL "Heweliusz" został wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE i chińską firmę China Great Wall Industry Corporation (CGWIC).

Heweliusz to drugi polski satelita naukowy. Dołączył on do znajdującego się już w przestrzeni kosmicznej satelity Lem. Razem będą prowadzić pomiary najjaśniejszych gwiazd w ramach naukowego programu BRITE.

Projekt BRITE to przykład na to, że polscy naukowcy mogą z sukcesami współpracować z międzynarodowymi zespołami badawczymi, prowadzić przełomowe badania i wdrażać najnowsze technologie. W Europie udało się stworzyć dobre warunki do rozwoju badań. Unia Europejska na naukę w najbliższych latach przeznacza ok. 80 mld euro w programie Horyzont 2020. Polscy naukowcy nie powinni mieć kompleksów, by sięgać po te pieniądze i uczestniczyć w międzynarodowych projektach – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena-Kolarska-Bobińska.

Lem i Heweliusz to tzw. nanosatelity, czyli obiekty o bardzo małych rozmiarach. Na skonstruowanie obu satelitów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14 mln zł. Zbudowane zostały w ramach programu BRIght Target Explorer Constellation – BRITE, przez naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. W 2010 r. ich nazwy wybrali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki.

Pierwszy polski satelita naukowy Lem jest w kosmosie już od 21 listopada 2013 r. Dzięki pracy satelitów, naukowcy otrzymają informacje o wewnętrznej budowie gwiazd i o szczegółach procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu, np. reakcjach termojądrowych, mieszaniu materii, transporcie energii z centrum ku powierzchni przez konwekcję i promieniowanie.

www.brite-pl.pl

www.msz.gov.pl